Kun monimutkainen ratkaisu pitää tehdä ostajalle selväksi, valitse 3D-animaatio
Pitkät ja monimutkaisetkin teolliset prosessit on usein helpompi selittää animaation avulla, kun asiat voidaan purkaa näkyviin kohta kohdalta, Kuukin Production Director ja osakas Matti Laakso sanoo.
Hyvä tuote ei vielä riitä, jos ostaja ei ymmärrä nopeasti, miksi se kannattaa valita. Tämä korostuu erityisesti teknisissä tuotteissa, joissa tärkein hyöty ei aina näy päällepäin.
Hyöty tai suurin oivallus voi olla rakenteessa, toimintaperiaatteessa, huollettavuudessa, turvallisuudessa tai siinä, mitä tuotteen sisällä tapahtuu käytön aikana. Tuotekuva näyttää pinnan. 3D näyttää, miksi tuote on kiinnostava.
3D-animaation ja 3D-visualisoinnin avulla tuotteen toiminta, rakenne ja käyttökohteet voidaan esittää tavalla, joka tekee monimutkaisestakin asiasta nopeasti ymmärrettävän.
– Näytä, älä kerro toimii tässä harvinaisen hyvin. Pitkät ja monimutkaisetkin teolliset prosessit on usein helpompi selittää animaation avulla, kun asiat voidaan purkaa näkyviin kohta kohdalta, Kuukin Production Director ja osakas Matti Laakso sanoo.
Yksi malli, monta käyttöä
Prosessikuvaus
Tuotelanseeraus
Toiminnallisuus
Ohjeistus
Perinteinen tuotekuvaus vaatii fyysisen tuotteen, kuvausjärjestelyt, aikataulut ja usein myös logistiikkaa. Kaikkea ei kuitenkaan kannata nostaa trukilla studiolle.
Jos tuote on suuri, keskeneräinen, vaikeasti siirrettävä tai sen arvo perustuu sisäiseen rakenteeseen, 3D on usein käytännöllisempi vaihtoehto. Kuvakulmat, valaistus, materiaalit ja ympäristö voidaan rakentaa sen mukaan, mitä halutaan näyttää.
– Hyvä 3D-malli ei ole vain yksi animaatio. Se on digitaalinen pohja, josta voidaan tehdä myynnin, markkinoinnin, koulutuksen ja ohjeistuksen materiaaleja ilman, että jokaista käyttötarkoitusta varten aloitetaan tyhjältä pöydältä, Laakso sanoo.
Samasta mallista voidaan tuottaa esimerkiksi tuotekuvia, animaatioita, teknisiä havainnekuvia, räjäytyskuvia, asennusohjeita, koulutusmateriaaleja ja myynnin tukisisältöjä.
3D-kuvan tai -animaation avulla markkinointi voi alkaa ennen valmista tuotetta
3D-visualisointi auttaa myös silloin, kun tuotetta ei vielä voi kuvata. Jos tuotteesta on olemassa CAD-dataa tai muu tekninen pohja, materiaaleja voidaan valmistella jo tuotekehityksen aikana.
Se nopeuttaa lanseerauksen valmistelua ja vähentää odottelua myynnin, markkinoinnin ja tuotekehityksen välillä. Tuotetta voidaan esitellä messuilla, verkkosivuilla, myyntitapaamisissa ja kampanjoissa jo ennen fyysistä kuvaustuotantoa.
– Kun malli on kerran tehty kunnolla, sitä voidaan päivittää varsin ketterästi. Uudet versiot, osat, materiaalit tai kuvakulmat eivät tarkoita, että kaikki pitäisi rakentaa uudelleen, Laakso sanoo.
3D-kuvalla tai -animaatiolla saat tuotteen näkyviin oikeassa tilanteessa
3D-animaatio ei ole sidottu fyysiseen ympäristöön tai mittakaavaan. Tuote voi olla pieni komponentti, suuri kone tai kokonainen järjestelmä. Myös käyttöympäristö tai pitkä teollinen prosessi voidaan rakentaa digitaalisesti.
Näin ostaja ei näe vain sitä, miltä tuote näyttää. Hän näkee, miten se toimii ja miksi sillä on merkitystä.
3D-animaatio sopii erityisen hyvin tuotteen toimintaperiaatteen, sisäisen rakenteen, asennuksen, huollon ja käytön havainnollistamiseen. Se tekee myynnille näkyväksi sen, mitä muuten jouduttaisiin selittämään palaverissa kohta kohdalta.
Kiinnostuitko 3D-visualisoinnista?
3D-animaatio auttaa tekemään teknisen tuotteen hyödyn näkyväksi ostajalle, asiakkaalle tai käyttäjälle. Samalla yksi huolellisesti rakennettu malli voi palvella markkinointia, myyntiä, koulutusta ja ohjeistusta pitkään.
Sovitaan maksuton kartoitus ja katsotaan, miten 3D-visualisointia voisi hyödyntää teidän tuoteviestinnässänne.
Tekstin tuottamisen apuna on käytetty tekoälyä.
Ota yhteyttä
Autamme kartoittamaan projektin lähtökohdat, tarpeet ja tavoitteet tarjouksen taustatiedoksi.
Matti Laakso
Production Director, Partner
+358 40 525 5927
matti.laakso@kuuki.fi